اعتماد به نفس - اعتماد - نفس

اعتماد به نفس یعنی چی

اعتماد به نفس یعنی اینکه انسان خودش را عمیقا ارزشمند و توانمند بداند یعنی یک نفر به توان و توانمندی های خودش باور و اعتماد داشته باشد.

اعتماد به نفس چگونگی نگرش و قضاوت شما درباره خودتان است این عبارت ارزش ها اعتقادات و بازخوردهای شما را توصیف می کند. همه ما با اعتماد به نفس به دنیا می آییم واقعیت این است که در دوران کودکی و مخصوصا در چهارده ماه اول زندگی خود باوری در همه ما شکل و قوام پیدا می کند. پس دوست خوب من متوجه شدیم همه افراد خود باورند، اما عده کمی آن را در جهت مثبت رشد می دهند و متاسفانه اکثر افراد آن را در جهت منفی در خود رشد می دهند. شرایط رشد ذهنی خاصی که در کودک این باور را پایه ریزی می کند که من می دانم و من می توانم (خود باوری مثبت) یا من نمی دانم و من نمی توانم (خود باوری منفی)

ChangePlus

این باور مثبت یا منفی از توانایی های فرد بعدها تا پایان عمر با فرد می ماند و عموما تغییر بسیار کمی ممکن می گردد.
نوزاد یک ماهه اگر خود باوری نداشته باشد! شیر نمی‌خورد و در نتیجه هرگز رشد نمیکند. متوجه میشویم همه ما خود باوری داریم ولی کیفیت و همینطور میزان خود باوری در افراد مختلف متفاوت است در واقع تفاوت افرادی که می توانند در بسیاری موارد ربطی به توان و استعداد و شرایط محیطی فرد ندارد و عامل اصلی خود باوری و اعتقاد است که فرد از توانستن خود دارد. حال با توجه به مفهوم اعتماد به نفس اگر کسی گفت که من اعتماد به نفس دارم یعنی باور و اعتقاد دارم که من در عموم زمینه ها در مواجه با موضوعات پیش رو می دانم و می توانم ویا با وجود آنکه واقعا نمی دانم اما باور دارم که می توانم و کسی که خود باوری منفی دارد در نظام باورهایش به این اعتقاد قدرتمند رسیده که من نمی دانم و نمی توانم وحتی با وجود اینکه میدانم ولی همچنان نمی توانم.
چرا و چگونه اعتماد به نفس داشته باشم؟ هنگامی که به خود باور داشته باشیم می توانیم خطر کنیم ماجراجویی کنیم به ناشناخته ها سرک بکشیم شعف خودانگیخته داشته باشیم و یا هرگونه احساسی که روح انسانی را جلا می بخشد تجربه کنیم این همان تعریف اعتماد به نفس است. خود باوری یعنی فرد نسبت به توانایی انجام کارهایش چه باوری در درون خود دارد.
تعدادی از افراد زمانی که می خواهند کاری را شروع کنند ابتدا کار را خیلی بزرگ و سخت و دشوار می کنند و بعد احتمال زیاد انجام آن را به بعد موکول می کنند و یا در میانه راه خیلی خسته می شوند و رهایش می کنند این افراد نمی دانند که خود باوری عبارت است از کیفیت خود پنداره شما از توانایی تان در مواجه با کارهای روزمره و مخصوصا کارهای جدید پیش رو افراد با خود باوری افرادی موفق و عملگرا هستند که در ذهنشان باوری قوی وجود دارد که به آنها می گوید:
 1. تو می توانی (اعتماد به نفس در انجام کار)
 2. تو مهارت این کار را بیاموز و پیش برو (اعتماد به نفس در مدیریت کار)
 3. تو کار را شروع کن و ترس خود را مدیریت کن (اعتماد به نفس در شروع کار)
خانم ها به نسبت آقایان بیشتر درگیر این مشگل هستند با اینکه بسیاری از خانم ها از چهره و توانایی های بارز و بالایی برخوردارند اما بازهم عدم داشتن اعتماد به نفس آن ها را درگیر مسائلی کرده است که برایشان بسیار آزار دهنده است و مانع پیشرفتشان شده است.

 

راه های افزایش اعتماد به نفس
 1. موفقیت خودرا قبل از شروع هرکاری برای خود تصور کنید
  • یکی از راه‌های این حس گوش دادن به موزیک مورد علاقه تان است موسیقی حتی به رشد گیاهان نیز کمک می کند.
 2. به توانایی های خود اعتماد کنید تا پیشرفت داشته باشید
  • در تفکر خود انعطاف پذیر باشید داشتن یک ذهنیت ثابت و فکر کردن به این موضوع که شما نمی توانید اعتماد به نفس خودرا افزایش دهید به شما کمک نخواهد کرد.
 3. بدانید که ممکن است به دفعات در این مسیر شکست بخوری
  • با آن روبه رو شوید شما باید گاهی اقات شکست بخورید همه ما شکست می خوریم. قبل از آنکه نهایتا یک نفر هری پاتر را بپذیرد جون روولینگ توسط دوازده ناشر مختلف رد شد. برادران رایت تاریخچه طولانی از شکست های پی در پی خود در ساخت هواپیما دارند و نهایتا این تلاش ها منجر به موفقیتشان شد.
 4. از مقایسه کردن خود دست بردارید
  • هر شخصی در یک نقطه ضعف ممکن است نسبت به اطرافیان خود احساس کمبود کند خودتان باشید آنچه را که دارید قدر بدانید تا اعتماد به نفس خود را از دست ندهید شما مجبور نیستید خودتان را با کسی مقایسه کنید شما با هیچ کس رقابت نمی کنید شما نه از کسی بالاتر و نه از کسی پایین تر هستید شما به اندازه کافی خوب هستید.

 

بلاگر: مسئول سایت

اگر این پست مفید بود، آن را به اشتراک بگذار
لینک کوتاه:
https://thisisamirbagheri.com/?p=5481

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت

ورود