موفقیت - تغییر - ترس - شکست

موفقیت در گفت و گوها چگونه است؟

چطور میتوان گفت و گوهای مهم را از شکست به سمت موفقیت تغییر مسیر داد؟ اگر در یک رابطه هستید و یا تا به حال تجربه ی رابطه ای را نداشتید، می دانید که داشتن ارتباط کلامی برای موفقیت ارتباط لازم است. در واقع عدم وجود گفت گوها و بحث ها مهمترین عامل شکاف بین زوجین مشخص شده و همچنین مکالماتی مبتنی بر درگیری نیز جزء مخاطرات زوجین مورد بررسی قرار میگیرد.

ترس و سالاد سزار تصور کنید یک سالاد سزار عالی را برای یک میهمانی آماده کرده اید. شما آن را روز قبل با استفاده از مواد تازه و با کیفیت درست مثل بهترین سر آشپزها آماده کرده اید. وقتی روز بعد به آشپزخانه می روید با ناراحتی متوجه میشوید که دیشب بدون اینکه سالاد را در یخچال قرار دهید آن را در آشپزخانه رها کرده اید و ساعت ها زیر آفتاب گرم مانده.

  • الان چی دارید؟ درست است یک سالاد سزار فاسد شده. ممکن است که ظاهر خوبی داشته باشد اما هر کسی از آن بخورد مسموم خواهد شد.
  • چه پیشنهادی دارید؟ میتوانید سالاد را دوباره احیا کنید؟ مثلا با رنده کردن کمی پنیر بیشتر بر روی آن یا اضافه کردن کمی جعفری ظاهر خوبی به آن داد؟ نه. چون بوی بد مرغ ها و سس های فاسد شده بر تلاش شما واسه زیبا تر کردن ظاهر سالاد غلبه خواهد کرد.

نکته این است: گاهی ما سالاد سزار فاسد شده را که فقط یک تجربه تلخ در گذشته بوده را ترس کرده ایم.

ترس از تکرار تجربیات منفی. در ارتباطات پر اهمیت با شریک زندگیمان، اغلب میترسیم آنها واقعا ما را نمی شنوند، ما از عدم همدلی آنها ناراحت هستیم. ما متنفریم از پیدا کردن یک راه حل پایدار برای مسائل بی پایان. تفریبا در هر حالت، هر دو شریک این ترس و نارضایتی ها را ایجاد کرده اند و نسبت به کوچکترین لغزش های طرف مقابل حساس شده اند. به طور معمول آنها از ترس درگیری های دیگر، از گفت و گوهای معنادار خودداری میکنند.

پادزهر ترس اگر ترس دشمن ارتباطات سالم است، بنابراین پادزهر چیست؟ به دنبال ایجاد حس امنیت برای کمک به شریک زندگیمان باشیم. احتمال دارد بتوانید راه حل های زیبا و راضی کننده برای درگیری ها پیدا کنید. وقتی احساس امنیت کنید میتوانید درباره ی هر چیزی به روش های سالم صحبت کنید. اما هنگامی که احساس ترس کنیم حتی مکالمه در مورد چیز بی موردی مثل هوا هم میتواند از کنترل خارج شود. هنگامی که بیشتر افراد در زندگی از هم دور میشوند، دوزهایی از ترس و ناراحتی در قلب آنها وجود دارد.

از آنجایی که همه ی ما کلمات و رفتارهای خود را از طریق آنچه در قلب ماست پردازش میکنیم، کلید موفقیت آنها بازگرداندن اصولی خواهد بود که حس امنیت را به قلب ما برگرداند.

در اینجا چند مورد از این اصول مهم آورده شده: مسئولیت، چشم انداز، صبر، قاطعیت، مهربانی، فروتنی، تصدیق و توجه.

شاید باورش کمی سخت باشد اما هر ارتباطی که حتی یک روز زیبا و آرام را تجربه کرده باشد، را میتوان از تاریکی به سمت نور بیرون آورد.

ایجاد اعتماد دوباره و صمیمیت در هر رابطه ای تنها باید طراحی شود و قطعا کمک و حضور یک مشاور و مربی میتواند تحولات اساسی در روابط ایجاد کند.

ChangePlus

بلاگر: مسئول سایت

اگر این پست مفید بود، آن را به اشتراک بگذار
لینک کوتاه:
https://thisisamirbagheri.com/?p=3253

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت

ورود