شکرگزاری

10 مزیت اثبات شده شکرگزاری

همه ما افرادی را می شناسیم که به نظر می رسد همیشه “مسیر درست” زندگی را پیدا می کنند. افرادی که بدون توجه به شرایط ، لیوان را نیمه پر می بینند. راز آنها چیست؟ این طور نیست که این یک قسمت ذاتی از شخصیت آنها باشد ، گرچه ممکن است به این شکل باشد. شانس این است که این افراد شکرگزاری را انجام می دهند.

آنتونی رابینز مزایای شکرگزاری را به خوبی می داند. او طرفدار شکرگزاری است. همانطور که می گوید: “شما نمی توانید همزمان عصبانی و سپاسگزار باشید. شما نمی توانید به طور همزمان ترس و سپاسگزار باشید.
شکرگزاری پادزهر احساساتی است که اگر کنترل نشود ، بزرگترین مشکلات زندگی ما را ایجاد می کند. اما دقیقاً چگونه کار می کند – و چگونه به ما کمک می کند؟

.

مزایای روانشناختی شکرگزاری

عمل شکرگزاری باعث فعال شدن قسمت های مختلف مغز شما می شود ، از جمله هیپوتالاموس که هورمون ها را تنظیم می کند. این واکنش های شیمیایی تأثیر بسیار واقعی در خوب بودن شما دارند. مزایای روانی قدردانی بارها و بارها ثابت شده است.

.

کاهش احساسات منفی با شکرگزاری

با تمام آنچه در جهان می گذرد ، تمرکز روی نکات منفی می تواند وسوسه انگیز باشد ، اما وقتی روی نکات مثبت تمرکز می کنید ، به نظر می رسد دنیا در عوض به شما مثبت می بخشد. قدردانی یک حلقه بازخورد ایجاد می کند که احساسات سمی مانند حسادت ، عصبانیت و حسرت را کاهش می دهد. همچنین می تواند استرس را کاهش دهد و این منجر به بسیاری از مزایای دیگر قدردانی در سلامتی می شود.

.

افزایش همدلی با شکرگزاری

مطالعات نشان داده است که قدردانی باعث افزایش همدلی و در نتیجه تغییر رفتار می شود ، از جمله کاهش پرخاشگری و کاهش میل به تلافی. بله ، درست است – سپاسگزاری می تواند دنیا را به مکانی بهتر تبدیل کند.

.

چشم انداز بهبود یافته

شاید فکر کنید برای اینکه بتوانید مزایای شکرگزاری را تجربه کنید ، باید به عنوان یک فرد خوش بین شروع کنید ، اما عکس این قضیه است. خود شکرگزاری می تواند چشم انداز شما را بهبود بخشد. تجربیات نشان داده شده است که علائم افسردگی را کاهش می دهد و حتی ایده خودکشی را کاهش می دهد. تعجبی ندارد که از شکرگزاری اغلب به عنوان بخشی از یک استراتژی بزرگتر برای درمان افسردگی و اضطراب استفاده می شود.

.

عزت نفس بالاتر توسط شکرگزاری

رسانه های اجتماعی ، داستان های خبری افراد مشهور و تبلیغات مداوم می توانند ما را به جای قدردانی از وفور در زندگی خود ، با دیگران مقایسه کنند. این امر به ناچار به حسادت ، کینه و عزت نفس پایین منجر می شود. قدردانی این اثرات را معکوس می کند ، مقایسه های اجتماعی را کاهش می دهد و رضایت از زندگی ما را افزایش می دهد .

.

شکرگزاری و قدرت درونی بیشتر

به کسی فکر کنید که با سختی ذهنی با ناملایمات روبرو شده و در طرف مقابل قویتر ظاهر شود. آنها آن قدرت درونی را از کجا می یابند؟ آنها ممکن است یکی از مزایای روانشناختی قدردانی را کشف کنند: توانایی های بهتر سازگاری.
یک مطالعه نشان داده است که معروف حتی دریافت که قدردانی در انعطاف پذیری پس از 11 سپتامبر نقش دارد. حتی در بدترین شرایط ، کسانی که چیزهایی برای شکرگزاری پیدا می کنند می توانند راه های عمیق فرو رفتن را پیدا کنند و از نیرویی که در خود کشف می کنند بهره مند شوند.

.

مزایای شکرگزاری سلامت جسمی

مغز قدرتمندترین اندام ماست. افکار ما بر رفتارها ، وضعیت و حتی سلامت جسمی ما تأثیر می گذارد. به همین دلیل است که علاوه بر اثرات روانشناختی مانند کاهش استرس و افزایش خوش بینی ، بسیاری از مزایای شکرگزاری سلامتی را نیز در بدن مشاهده می کنیم .

.

خواب بهتر با شکرگزاری

طبق تحقیقات بین هر سه بزرگسال یک نفر خواب کافی ندارد. این بدان معنی است که آنها فواید اثبات شده سلامتی مانند کاهش احتمال دیابت ، بیماری قلبی و سکته مغزی را از دست می دهند. شکرگزاری می تواند کمک کند. کسانی که از خود قدردانی می کنند ، کیفیت خواب بهتر ، خواب طولانی تر و توانایی سریع خوابیدن را گزارش می کنند.

.

سلامت قلب

شاید این مزایای خواب است که منجر به این مزیت اثبات شده سلامتی می شود از شکرگزاری: مطالعات روش های مختلفی را برای بهبود سلامت قلب پیدا کرده اند. از مزایای آن می توان به کاهش التهاب ، هموگلوبین A1c پایین و تغییر ضربان قلب بهتر – همه شاخص های سلامت قلب خوب اشاره کرد. علاوه بر داشتن رژیم غذایی سالم و ورزش ، قدردانی ممکن است همان چیزی باشد که قلب شما برای استحکام لازم دارد.

.

ورزش کردن

در حالی که مزایای شکرگزاری را مطالعه می کردند ، دو محقق نتیجه غافلگیرکننده ای به دست آوردند: علاوه بر سردردهای کمتر ، کاهش حالت تهوع و سایر موارد مثبت ، شرکت کنندگان افزایش میل به ورزش را گزارش کردند . و فواید ورزش برای سلامتی کاملاً مشهور است. با یافتن نوعی تمرین که از آن لذت می برید و تبدیل آن به بخشی از برنامه روزمره ، از این الهام جدید استفاده کنید.

.

فشار خون پایین

در مطالعه ای که در سال 2007 انجام شد و به سرعت به یک موضوع کلاسیک تبدیل شد ، بیماران مبتلا به فشار خون بالا که “نعمت های خود را می شمردند” فشار خون پایین تری نسبت به افرادی که این کار را نکردند ، داشتند. در یک مطالعه جدیدتر ، زنانی که به مدت دو هفته یک ژورنال تشکر را نگه داشتند نسبت به کسانی که فقط در مورد وقایع روزانه می نوشتند فشار خون کمتری داشتند . درست است – یکی از بزرگترین مزایای شکرگزاری برای هر کسی که یک ژورنال نگهداری می کند در دسترس است.

.

روابط سالم تر

ما بصری می دانیم که دوستی و روابط عاشقانه یکی از بهترین قسمت های زندگی است. قدردانی می تواند به شما کمک کند روابط را محکم نگه دارید. بیان اینکه چقدر از شریک زندگی خود راضی و شکرگزار هستید کیفیت رابطه را بهبود می بخشد و قدردانی از دوستان خود می تواند به شما کمک کند حتی دوستان جدید بیشتری کسب کنید. این پیوندهای عمیق به کاهش تنهایی و افزایش طول عمر کمک می کند.

.

مقاله

بلاگر: منصور حیدرزاده

عضو تیم +CHANGE هستم | همیشه به دنبال یادگیری...

اگر این پست مفید بود، آن را به اشتراک بگذار
Share on facebook
Share on twitter
Share on google
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on email
Share on print
لینک کوتاه:
https://thisisamirbagheri.com/?p=29131

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت

ورود