5 قانون مهم که برای هدف گذاری باید بدانید

5 قانون مهم که برای هدف گذاری باید بدانید

هدفمند زندگی کردن نیز یک مدل ذهنی است که بر زندگی و کسب‌وکار تاثیر عمیقی دارد. هدف گذاری کمک می‌کند شما کارهای مهم و باارزش را از کارهای بی‌ارزش و وقت تلف کن متمایز کنید. هدف گذاری در شما ایجاد انگیزه می‌کند و با ارتقای اعتمادبه‌نفس در کارهای ضروری رسیدن به اهداف سرعت و دقت لازم را به دست آورید. اگر هدف نداشته باشید باید با رویاهایتان بخوابید و هرگز واقعی شدن رویاهایتان را نخواهید دید. برای کسی که نمی‌داند به کجا می‌خواهد برود، باد موافق وجود ندارد.

اصول هدف گذاری

همه انسان‌ها در زندگی خود آرزوها و اهدافی دارند. زندگی بدون هدف فاجعه‌ای بیش نیست. اهداف شما در زندگی و کسب‌وکارتان قلب مدیریت زمان است. مهم‌ترین ارزش‌های هر فردی می‌تواند خانواده، کسب‌وکار، مال، روابط یا خود فرد باشد. برای رسیدن به هر یک از این ارزش‌های مهم باید هدف داشته باشید. داشتن اهداف، رویاهای شما را عملی می‌کند. هدف گذاری به شما یک دید کلی از مسیرتان برای تبدیل آرزوها به واقعیت می‌دهد. با هدف گذاری منابع خود را شناسایی می‌کنید و با اراده کافی به آنچه می‌خواهید می‌رسید و هیچ‌چیز نمی‌تواند مانع رسیدن شما به موفقیت شود.

.

پنج قانون مهم هدف گذاری

هدف گذاری نه‌تنها مسیر حرکت شما به سمت رسیدن خواسته‌هایتان را نشان می‌دهد؛ بلکه معیاری است که به شما نشان می‌دهد آیا واقعا موفق هستید. برای رسیدن به اهداف باید از چگونه نوشتن و هدف گذاری آگاه باشید. هدف گذاری یک فرایند است که با دقیقا چه چیزی می‌خواهید شروع می‌شود و با کار و تلاش جدی به نتیجه می‌رسد. برای این منظور 5 ویژگی هدف گذاری را باید بیاموزید..

1. هدف گذاری باید به شما انگیزه بدهد

انگیزه، کلید مهمی برای دستیابی به اهداف است، پس اهداف انگیزشی مدنظرتان باشد. هدف‌هایی را در نظر بگیرید که الویت‌های فوق‌العاده مهم شما در زندگی هستند. این اهداف مهم خودبه‌خود تعهد شما را برای رسیدن به مقصد تضمین می‌کند و شما را ملزم به انجام کارهای مربوطه در این مسیر می‌کند. برای اطمینان از اینکه هدف شما انگیزه لازم را در ذهن شما ایجاد می‌کند، میزان ارزش و تاثیر رسیدن به هدفتان را بنویسید.

آرتور شوپنهار چنین می‌گوید: هدف یک انسان بااستعداد چیزی است که دیگران نمی‌توانند به آن برسند، هدف یک نابغه چیزی است که دیگران نمی‌توانند ببینند!

به‌جای اینکه سطح اهدافتان را کاهش دهید سطح تلاش و پشتکارتان را افزایش دهید. هرگز به کم قانع نشوید چراکه هر آنچه در ذهن شما بگذرد قابل دست‌یابی است به‌شرط باور و تلاش کردن..

2. استراتژی هدف گذاری هوشمندانه

استراتژی به معنی تصمیم‌گیری و انتخاب بر اساس الگوی خاص است. واقعیت این است اهدافی که هوشمند طراحی‌شده باشند، دارای قدرت لازم هستند و نتیجه‌بخش می‌شوند.

5 ویژگی اهداف هوشمند عبارت‌اند از:

مشخص هستند؛ یعنی اینکه بدانیم دقیقا چه چیزی می‌خواهیم و قرار است به چه هدفی برسیم.
قابل‌اندازه‌گیری هستند؛ اندازه‌گیری معیاری را نشان می‌دهد که میزان نزدیک شدن ما به اهداف است.
دست‌یافتنی هستند؛ یعنی اهدافی که امکان دستیابی داشته باشند.
مرتبط هستند؛ اهداف با زندگی و حرفه شما باید مرتبط باشد.
زمان‌بندی داشته باشد؛ بدون تعیین زمان هیچ ضرورتی برای شما به وجود نمی‌آید..

3. نوشتن اهداف

برخی مطالعات نشان می‌دهد 97 درصد مردم اهداف خود را مکتوب نمی‌کنند. نوشتن اهداف نوعی بیانیه محسوب می‌شود و شما را مجاب می‌کند تا در چهارچوب اهداف به‌وضوح نوشته خود گام بردارید. نوشتن اهداف به شما اشتیاق و قدرت زیادی برای رسیدن به اهداف می‌دهد. وقتی می‌نویسید مغز شما، بهترین و کوتاه‌ترین مسیر رسیدن به اهداف را مشخص می‌کند. نکته مهم و حائز اهمیت در نوشتن بیانیه اهداف این است که از جملات مثبت استفاده کنید. اهداف نوشته‌ شده خود را در مکان‌هایی قرار دهید که قابل ‌مشاهده باشند، تا هر روز اهدافتان را مشاهده کنید. این روش یادآوری به خودتان است..

4. تهیه برنامه اجرایی

پس از نوشتن بیانیه اهداف شغلی و زندگی خود برای تثبیت آن نیاز به تهیه برنامه اجرایی و عملیاتی دارید. بر اساس برنامه تهیه‌شده، گام‌به‌گام با دید وسیع‌تری به اهداف برسید. متاسفانه اغلب اهداف به دلیل نداشتن برنامه اجرایی دچار فراموشی و نابودی می‌شوند..

5. بازبینی و کنترل اهداف

مطمئن شوید اهدافی که انتخاب کرده‌اید هنوز واقعی هستند. آیا هنوز به‌روز و مناسب شما هستند؟ در سازمان‌ها، کارمندان شما بخشی از فعالیت‌های منطبق بر اهداف سازمان را برعهده گرفته‌اند. شما باید بررسی کنید که آیا آن‌ها توان انجام کارها را دارند. توجه داشته باشید هدف گذاری یک ابزار نیست، بلکه یک فعالیت پیوسته است. هم‌زمان با پیشرفت به سمت اهداف خود، به‌طور منظم در فواصل زمانی مشخص اهداف خود را مرور کنید.

تعیین اهداف و نوشتن آن‌ها مزایای فوق‌العاده‌ای دارد. مهم‌ترین فایده هدف گذاری این است که شخصیت شما را به‌کلی دگرگون می‌کند. تعیین نوشتن اهداف، شما را به فکر وا‌می‌دارد، به اینکه چه‌کاری باید انجام دهید و چه‌کاری نباید انجام دهید. این شخصیت هدفمند به شما جهت می‌دهد تا در مسیر رشد و بهبود قرار بگیرید.

.

بلاگر: منصور حیدرزاده

عضو تیم +CHANGE هستم | همیشه به دنبال یادگیری...

اگر این پست مفید بود، آن را به اشتراک بگذار
لینک کوتاه:
https://thisisamirbagheri.com/?p=30009

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت

ورود